Čaj ili kava?

 ČAJ ILI KAVA?🤔 

Sa dolaskom hladnijih dana većina nas hladne ljetne verzije napitaka zamjenjujemo s onim toplijim.. Osim što nas lijepo ugriju, kava i čaj (pritom ne mislim na voćne i biljne infuzije, već na 5 vrsta pravog čaja koji se dobivaju iz jedne biljke, a to je Camellia sinensis L.) nas i razbuđuju. Za taj efekt nam je, kako dobro svi znamo, zaslužan kofein, koji je prirodni sastojak ovih proizvoda. No, kako je dokazano da kofein izaziva blagi oblik ovisnosti, danas sve više ljudi je u dilemi treba li uopće ove proizvode konzumirati i ako da, koliko?

Kava je široko konzumirana namirnica te ima vrlo složen kemijski sastav koji se razlikuje ovisno o vrsti kave, ali i o uvjetima uzgoja i načinu prerade. Kava je bogati izvor polifenola, od kojih je najzastupljenija klorogenska kiselina. Polifenoli ustvari predstavljaju jake antioksidanse koji su našem organizmu izrazito potrebni u borbi protiv oksidacijskog stresa, te moramo voditi računa o njihovom dostatnom dnevnom unosu. Prema Američkoj Agenciji za hranu i lijekove (FDA) preporučena maksimalna dnevna doza kofeina koju pojedinac može konzumirati bez većih posljedica iznos 400 mg, a to je otprilike količina koja se nalazi u 4 šalice turske kave.


Kao što sam ranije spomenula, postoji 5 vrsta čaja u svijetu, a to su bijeli, žuti, zeleni, crveni ili oolong te crni čaj i svi oni se dobivaju iz iste biljke (Camellia sinensis L.). E sad se većina vas sigurno pita kako to, jedna biljka, a 5 vrsta čajeva? Fora je u tome što se za svaku vrstu čaja primjenjuje drugi tip procesa proizvodnje. Tako se bijeli čaj samo kratkotrajno suši, kod žutog i zelenog čaja provodi se postupak zagrijavanja kojim se inaktiviraju enzimi te ne dolazi do fermentacije listova čaja, dok se kod crvenog (oolong) i crnog čaja taj potupak ne provodi i listovi podliježu fermentaciji. U slučaju crvenog čaja fermentacija se ne provodi do kraja već se zaustavlja na pola procesa te se takav čaj naziva i polufermentirani čaj, dok kod crnog čaja, fermentacija se provodi do kraja i cijeli proces traje 3 sata i takav čaj se naziva fermentirani. Konzumacijom čaja mogu se ostvariti brojni benefiti za naše zdravlje, a ovdje ću spomenuti antioksidacijsku aktivnost, antikancerogeno djelovanje, regulaciju tjelesne mase i preventivno djelovanje protiv pojave dijabetesa. Što se tiče udjela kofeina FDA kaže kako jedna šalica crnog ili zelenog čaja sadrži od 30 do 50 mg kofeina, što ustvari predstavlja polovicu one količine koja se nalazi u jednoj šalici kave.
 
Iz svega ovoga mislim da svi sada možemo zaključiti kako i kava i čaj su odlični napitici sa puno benfita za naše zdravlje, ali opet vrijedi ono zlatno pravilo - Umjerenost je ključ svega! 
 
A sada svi trk po svoju šalicu (dve, tri...) kave ili čaja!😀💕
 


 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

RECENZIJA - Philips Epilator 8000

Balea Niacinamid serum - RECENZIJA