Kako preživjeti online nastavu? - Tips&Tricks
KAKO PREŽIVJETI ONLINE NASTAVU?
Tips&Tricks
Dobro došli natrag na AELA BLOG!
Je li se još netko osjeća bedasto kad se sjeti kako smo bili nadobudni i pričali da će ova Corona situacija brzo proći i sve će se vratiti u normalu? Evo godina dana je prošla, novi sojevi Corone se pojavljuju brže od mojih prištića na licu za vrijeme PMS-a, a riječ online je postala sastavni dio naših života, pogotovo mojih kolega studenata. Za sve koji ne znaju, studentica sam na diplomskom studiju prehrambenog inženjerstva na PBF-u u Zagrebu i moram priznati da je online nastava dosta izazovna i naporna, ali ajde ima i svojih prednosti. Meni omiljena stvar npr. je ta da mogu jesti tijekom cijelog predavanja. Mogu reći da sam se sada već i priviknula na ovo novo normalno studiranje iako bih najviše bila sretna kad bi se mogla vratiti normalnom studiranju. Ali dok se to ne dogodi, odlučila sam s vama podijeliti svoje tips&tricks za preživljavanje ludila zvanog online nastava.
Prihvati stanje takvo kakvo je
Sa ovime sam se iskreno sama dosta dugo mučila i bespotrebno stresirala. Mentalno sam se stalno propitkivala: "Pa zašto baš to sada treba biti tako?". Zašto ovo, zašto ono i tako u beskraj. Ako ste i sami trenutno takvi, prestanite biti. Nije vrijedno i nema apsolutno nikakvog smisla jer na ovu ludu situaciju apsolutno nitko ne može utjecat niti ju možemo zaustaviti. Barem ne sa izjedanjem samog sebe sa takvim mislima. Jednostavno prihvatite stanje takvo kakvo je. Prihvatite da ne postoji apsolutno niti jedna stvar koju vi kao pojedinac možete napraviti da se svijet vrati u normalu i izvucite maksimum iz trenutne situacije u kojoj se nalazite. Pokušajte razmišljati pozitivno i fokusirajte se na ono na što možete utjecati, a to je izvršavanje vaših fakultetskih obaveza, kojih vjerujem da imate.
Organiziraj radni prostor
Pod time mislim da držite što je manje moguće stvari u svom radnom okruženju koje bi vam mogle oduzimati pažnju. Jer ako već morate biti na određenom predavanju, barem iskoristite to vrijeme da ga i slušate, vjerujte mi imati ćete manje posla kasnije.
Stvori rutinu tj. modificiraj postojeću
Iako je nastava online i doma ste cijelo vrijeme bitno je da održavate svoje rutine koje ste imali prije i po potrebi modificirate. Kad kažem da modificirate, ne mislim da vam se npr. jutarnja rutina sastoji od toga da se probudite 3,5 sekunde prije predavanja i upalite laptop na krevetu. Ako imate predavanje ujutro dignite se ranije, pospremite krevet, sobu, radni stol, popijte kavu u miru, isplanirajte dan, vježbajte. Cure, našminkajte se ako će vam to pomoć da se osjećate življe, znam da meni to pomogne. Obucite sve, samo ne pidžamu. Pokušajte živjeti što je normalnije moguće i kada se život vrati na staro biti će vam lakše preživjeti i tu tranziciju.
Pregledavaj mailove i zapisuj obaveze
Obavijesti, informacija i obaveza je za online nastavu puno i lako se možete pogubiti u svemu tome ako niste dovoljno organizirani. Kako bi izbjegli zaboravljanje obaveza savjetujem vam da radite sljedeće. Jednom ili dvaput dnevno pregledajte mailove s obavijestima kako nešto ne biste propustili. Isto tako od velike koristi će vam biti zapisivanje svega u kalendar, rokovnik, planer ili gdje god vam je zgodnije. Svi znate onu staru narodnu: "Pametan piše, budala pamti!".
Izađi van
Online predavanja stvarno znaju biti naporna i zamorna, pogotovo ako ih imate nekoliko u istom danu. Umor, bolovi u leđima zbog dugotrajnog sjedenja, glavobolje od konstantnog zurenja u ekrane samo su neki od simptoma uzrokovanih novim normalnim načinom studiranja. Zato je iznimno bitno što češće izaći van, prošetati se, biti na svježem zraku i vježbati. Pogotovo je bitno odmoriti mozak od tih silnih ekrana. Ok nije da i prije nismo piljili u mobitele i laptope, ali ovo je postalo kriminalno čak i za mene.
“You’re going to go through tough times – that’s life. But I say, ‘Nothing happens to you, it happens for you.’ See the positive in negative events.” – Joel Osteen
Primjedbe
Objavi komentar